Комунальний позашкільний навчальний заклад Дніпропетровський обласний дитячо-юнацький кіноцентр

Наші друзі

Підписатися на статтi

Підпишіться і отримуйте нові статті на свою поштову скриньку.

Введіть свою email адресу:


RSS

Про кiноцентр

Комунальний позашкільний навчальний заклад «Дніпропетровський обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» Дніпропетровської обласної ради» – це сьогодні єдиний в Україні позашкільний навчальний заклад обласного рівня, головним завданням якого є комплексний художньо-естетичний розвиток дітей засобами мистецтв, літератури та аудіовізуальної культури.

Кіноцентр «Веснянка» утворено у 1990 році на базі відомої дитячої мультстудії «Веснянка», яка розпочала свою творчу біографію у 1973 році на Дніпропетровській обласній станції юних техніків  завдяки ентузіазму педагогів-новаторів  Марлена  Яковича Матуса та Кіри Георгіївни Емеретлі. На сьогодні заклад розташовується у трьох орендованих приміщеннях у різних частинах міста.

Дніпропетровський обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» є позашкільним творчим, навчально-виховним, організаційно-масовим та науково-інструктивно-методичним  закладом, який проводить роботу з дітьми засобами літератури, мистецтв та аудіовізуальної культури, надає додаткову освіту, забезпечує потреби юної особистості в творчій самореалізації та сприяє розвитку індивідуальності художньо обдарованих дітей.

Педагогічний колектив кіноцентру «Веснянка» прагне долучити дітей до світу прекрасного, допомогти їм відшукати джерело творчого натхнення, навчити фантазувати  та образно мислити, дарувати любов і дружбу, співпереживати і співрадіти, мріяти та творити Добро і Красу.

Діяльність кіноцентру здійснюється за такими напрямками:

-   аудіовізуальна культура;

-   декоративно-вжиткове мистецтво;

-   театральне мистецтво;

-   фольклор та етнографія; 

- робота з художньо-обдарованими дітьми у галузях літератури, мистецтв та журналістики.

За ініціативи кіноцентру «Веснянка» з метою гуманітаризації освіти у відповідності до «Конвенції про права дитини», сприяння розвитку художньої обдарованості, формування духовної культури підростаючого покоління у 1998 році була створена обласна Спілка творчо обдарованих дітей, яка сьогодні налічує  347 членів із 32 міст та районів області.

Структурними складовими кіноцентру є два творчих об’єднання, до яких входять:

-   мультстудія «Веснянка» (з 1983 року зразковий художній колектив);

-   гуртки:

  • -   ігрового та документального кіно;
  • -   «Основи акторської майстерності»;
  • -   «Петриківський розпис»;
  • -   «Телебачення і журналістика»;

-   літературна студія;

-   ляльковий театр;

-   обласна школа юного журналіста.           

Понад  700  гуртківців   віком   від   6 до 18 років  щорічно навчаються у кіноцентрі очно і заочно.       

З радістю спостерігають педагоги «Веснянки» за творчими шляхами та успіхами своїх вихованців-випускників,  серед яких:  3 члена Національної  Спілки письменників України, 1 - Національної Спілки композиторів України, 6 - Національної Спілки журналістів України, 2 режисера-мультиплікатора та 3  кінооператори, 9 педагогів «Веснянки»; 6 вихованців  навчаються у  Київському державному університеті театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка - Карого та Харківському університеті мистецтв.   

Кіноцентр «Веснянка» багато років співпрацював з Академією педагогічних наук України, Науково-дослідним інститутом художнього виховання Академії педагогічних наук Росії та  студією «Укранімафільм». Методика викладання педагогів кіноцентру була вивчена і  узагальнена, на основі якої видана книга  для вчителів «Мультфільм очима дітей» (Москва, «Просвещение», 1990 р.), програми керівників гуртків за напрямками роботи були надруковані у збірнику Міністерства освіти і науки України (1996 р.). Наразі педагогічний колектив «Веснянки» активно співпрацює з Асоціацією діячів кіноосвіти України та Національною Спілкою кінематографістів України, Дніпропетровським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, Дніпропетровським національним університетом ім. Олеся Гончара та  Криворізьким державним педагогічним університетом, Київським державним університетом  театру,  кіно  та  телебачення ім. І. Карпенка-Карого та Дніпропетровською консерваторією ім. М. Глінки, Дніпропетровськими регіональними осередками Національних Спілок України: письменників, композиторів, художників, журналістів фотохудожників.     

Обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» як структурний підрозділ Департаменту  освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації координує діяльність і надає методичну допомогу 60 міським  та районним  позашкільним багатопрофільним  навчальним закладам з питань національного і  художньо-естетичного виховання учнів  та роботи з художньо-обдарованими дітьми. 

З метою популяризації дитячої творчості та розповсюдження передового досвіду  педагогів області зусиллями педагогічного колективу кіноцентру традиційно видаються:

  • збірник творів юних обдарувань «Собори наших душ» (за підсумками щорічного обласного конкурсу юних літераторів, художників та композиторів);
  • збірник творів членів обласної Спілки творчо обдарованих дітей та кращого досвіду літературних студій  «На крилах»;
  • збірник методичних матеріалів для керівників гуртків багатопрофільних позашкільних навчальних закладів «Суцвіття талантів Дніпропетровщини»;
  • збірник методичних матеріалів для керівників кіногуртків «Кіно і діти»;
  • альбоми, буклети, набори листівок (за  підсумками обласних виставок, фестивалів, конкурсів).

З метою надання методичної допомоги керівникам дитячих творчих об’єднань кіноцентр «Веснянка» щорічно проводить обласні семінари, майстер-класи, творчі майстерні тощо.

Кіноцентр є організатором обласних етапів  Всеукраїнських конкурсів художньо-естетичного напрямку, що входять до переліку заходів Міністерства освіти і науки України та Українського державного центру позашкільної освіти. Вихованці кіноцентру є учасниками і переможцями Всеукраїнських конкурсів учнівської творчості, писанкарства «Воскресни, писанко!», дитячої творчості «Знай і люби свій край!», юних гумористів «Посміхнемось щиро Вишні!» та інших.

Кіноцентр «Веснянка» є ініціатором та організатором низки обласних фестивалів, конкурсів, виставок, масових заходів. Традиційними стали в області фестивалі екранних мистецтв «Дніпровські погостини», дитячих  театрів закладів освіти «Театральна мозаїка» та дитячих фольклорних колективів «Дніпровий зорепад», обласні творчі конкурси юних літераторів, художників, композиторів «Собори наших душ» та «Обдаровані діти – надія України», літературно-мистецьке свято та презентація збірника творів юних обдарувань «Собори наших душ», експрес-виставка «Знай і люби свій край!» (обласний етап Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості) та дитячі виставки образотворчих робіт, в яких беруть участь понад 10000 дітей.

Щорічно кіноцентр проводить обласні фольклорно-етнографічні експедиції: «До народних джерел» та  «Звичаї, обряди та традиції мого краю»  разом з науковцями науково-дослідної лабораторії українського фольклору, народного говору і літератури Нижньої Наддніпрянщини    Дніпропетровського  національного  університету ім. Олеся Гончара. За результатами експедицій щорічно видається і презентується альманах «Калита».

За ініціативи Дніпропетровського обласного дитячо-юнацького кіноцентру «Веснянка» на базі області було проведено низку Міжнародних та Всеукраїнських масових заходів, серед яких: ІІІ Всесоюзний фестиваль дитячої екранної творчості (1991 рік), Міжнародний фестиваль комп’ютерної графіки та анімації, який було проведено вперше в Європі (1996, 1997 рр.), Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Не у минуле, а в майбутнє до тебе я, Тарасе, йду» (2001 рік).  

Під патронатом голови обласної державної адміністрації з 2009 року щорічно проводиться відкритий Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль екранних мистецтв «Молоде кіно України», в якому беруть участь близько 40 творчих колективів дальнього та ближнього зарубіжжя (Росія, Білорусія, Литва, Німеччина).

Одним з головних завдань, яке вирішує кіноцентр «Веснянка» є популяризація та підтримка  аматорської  кінотворчості, тому у більшості гуртків закладу діти вчаться знімати фільми.

Серцем кіноцентру є мультстудія «Веснянка», педагоги якої більше 40 років працюють за власною методикою художньо-естетичного виховання дітей засобами кіно. Сьогодні у 25 гуртках  мультстудії навчається понад 300 дітей.

Кіноаматори «Веснянки» беруть активну участь у дитячих  кінофестивалях обласного, Всеукраїнського та Міжнародного рівнів, є переможцями кінофестивалів і конкурсів в Україні, Австрії, Бельгії, Білорусі,  Грузії, Естонії, Литві, Німеччині, Польщі, Росії, Франції, Чехії, Швейцарії.

Щорічно фільми вихованців кіноцентру беруть участь у 18-20 дитячо-юнацьких кінофестивалях різного рівня, від регіональних до міжнародних, і завжди повертаються з престижними винагородами, вже декілька років  поспіль представляють Україну на Міжнародному фестивалі непрофесійного кіно «UNICA».

Всього на рахунку у «Веснянки»  15 Дипломів Гран-Прі, два з яких фестивалю «Х Муза» в Парижі, призи Уолта Діснея, Дінари Асанової та більше 100 нагород Міжнародних та Всеукраїнських  фестивалів і конкурсів.

Щорічно кіноаматори «Веснянки» створюють понад 20 анімаційних, ігрових та документальних фільмів.

Наразі фільмотека кіноцентру складає біля 500 кінострічок.

Створювати ці маленькі «перлини» допомагають дітям  талановиті, віддані своїй  справі педагоги.   У кіноцентрі працюють  24  основних педагогічних працівників та 5 сумісників.  Майже    всі  з  них  мають     вищу   освіту, серед них – кандидати   наук, члени Національних Спілок, кінематографістів, фотохудожників, журналістів, письменників, композиторів України, 11 осіб нагороджені знаком «Відмінник освіти    України», 2 – знаком «Відмінник освіти УРСР», 4 – знаком Софії Русової, 1 – знаком Василя  Сухомлинського,  18  -   грамотами Міністерства освіти і науки України, 2 – відзнакою губернатора «За внесок у розвиток  регіону».

Творчими вітрилами кіноцентру «Веснянка» керує молодий, ініціативний, відданий дітям директор  Олександр Іванович Кучма.  

Дочірні категорії