ІНФОРМАЦІЯ про літню обласну фольклорно-етнографічну експедицію “До народних джерел” у Васильківський район Дніпропетровської області

 

 

 

ІНФОРМАЦІЯ 

про літню обласну фольклорно-етнографічну експедицію 

“До народних джерел” у Васильківський район Дніпропетровської області

 

З метою посилення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, формування патріотизму та громадянськості, залучення до глибокого вивчення та пропаганди регіональної культурної спадщини її мешканців на базі Васильківського району проводилася обласна літня фольклорно-етнографічна експедиція “До народних джерел” з 22 червня по 25 червня 2016 року. До складу експедиції увійшли представники                              мм. Новомосковська, Першотравенська, Новомосковського, Томаківського, Васильківського районів. Велику підготовчу роботу по проведенню обласної фольклорно-етнографічної експедиції “До народних джерел” у Васильківському районі провели працівники районного відділу освіти – начальник відділу Прогонний О.П.; методист – Ілющенко А.І. Освітяни загальноосвітніх шкіл району: Васильківського НВК № 3 (Мороз Л.В.), Ульянівської НСЗШ (Левчук Т.З.), Добровільського НВК (Мамонова Л.М.), Дебальцівського НВК (Щербакова Н.М.), Великоолександрівського НВК (Фоменко А.С.), Павлівської СЗШ (Міхєєва Н.М.).

 

(Завантажити фото)

З метою збирання польового матеріалу були проведені записи у селах Ульянівка, Добровілля, Дебальцеве, Григорівка, Великоолександрівка, Вербівське, Павлівка, смт. Васильківка. Чого тільки не зустріли юні пошуковці у цій місцевості: пісні, легенди, прислів’я, частівки, фрагменти обрядів, ворожіння, історичні довідки, зразки місцевої вишивки. Так, у НВК № 3 Васильківського району, ми зустрілися з Демченко Валентиною Петрівною – старостою жіночого клубу “Калинонька”, почесним громадянином Васильківськи, вона місцева жителька й розповіла про свій рід, місцевих жителів, місцеві легенди, ворожіння, а також про місцеві промисли та ремесла. Демченко В.П. та Носач С.М. виконали пісню “Сполохнуло утро”.

Ратушна Лілія Сергіївна ознайомила нас з улюбленою піснею воїх батьків “Понад яром…”. У с. Ульянівка ми зустрілися з директором школи Левчук Т.З. уродженкою Васильківського району, вона розповіла про свою матусю Селіщеву Ганну Омелянівну – вона була учасницею фольклорного гурту прожила 83 роки і залишила по собі 115 частівок. Від Респондента Шуруб Марії Миколаївні у с. Очеретувате ми почули та записали багато пісень.

Пісня: Шуруб М.М. “Бросай Петре, жінку”:

 

Бросай, Петре, жінку,

А я – чоловіка,

Та й поїдеш на Вкраїну,

Де весело жити!

Косить Петро сіно, 

На всяк поглядає, 

Усі жінки упіднесуть,

А її немає.

* * *

 

Провожала мать сынка,

Крепко-крепко обняла

Не утёрла слез платочком

Горьких слез не пролила

Я дарю тебе платочек

Утирай ним пот и кровь

В том платочке узелочке

Завязала я любовь

Гром гремит, снаряды рвутся

Туча черная идет 

Не одна мать провожала

Сына милого в поход.

 

* * *

 

Тече річка та невеличка

Схочу – перескочу

Віддай мене та моя ж мамо

За кого я схочу

Де свекорко та як, батечко,

А свекруха та як, ненька

Де зовиці – та як сестриці

А дівері – як брати.

 

* * *

 

Тече вода каламутна 

Мила ж моя, чого смутна?

Я не сумна лиш сердита

Бо я вночі була бита

Била ж мене мамка вночі

За Йванкові чорні очі

Ще й казала буде бити

Щоб Іванка не любити.

 

Вивчати культурну спадщину Дніпропетровщини – це завдання нашої експедиції “До народних джерел”. У с. Рубанівське ми побували у будинку-музеї Івана Манжури та ознайомилися з його спадщиною. Позитивні враження та масу цінного матеріалу отримали учасники експедиції – видання казок                      І. Манжури та фольклорної літератури.

У Дебальцівському НВК ми зустрілися з ансамблем “Калинонька”, які  наспівали нам пісень “Ой, чорна хмара”, “Із-з гори кам’яної”, “Цього літа тихая погода”, “Ой там на горі…”, “Ой дівчина по гриби ходила”, нам розповіли про місцеві  ремесла – гончарство, ковальство, бондарство, а також зустрілися з майстринями-вишивальницями: Чередник Людмилою Олексіївною, Магалою Нелею Дмитрівною, Гуртовою Надією Гаврилівною, вони зробили виставки своїх робіт, а ми зафіксували вишивки майстринь, Гуртова Н.Г., зберігає рушник своєї прабабусі, а також вона розповіла нам про рослину-канупер.

Члени обласної фольклорно-етнографічної експедиції “До народних джерел” у с. Григорівка зустрілися з членами гурту “Надвечір’я”, які наспівали нам пісень “Тече річка невеличка”, “Ой як вийду я на гору”, “Ой у полі огірочки” та інші.

У с. Великоолександрівка Маруха Тамара Василівна ознайомила нас з сільським народним історико-краєзнавчим музеєм, у с. Павлівка ми відвідали шкільний музей та зустрілися з респондентом Савченко Любов Іванівною та ансамблем “Калинонька”.

Прості селяни – бабусі, жінки й представники сільської інтелігенції (вчителі) ділилися з нами тим, що бережуть вони в душі, що чули від старших. А ми намагалися якомога більше “взяти”: записати, запам’ятати, зрозуміти, осмислити. Дні експедиції проминули швидко.

Наприкінці експедиції ми ознайомилися з експозицією районного історико-краєзнавчого музею Васильківськи, де отримали всю інформацію по району – географію, історію, адміністративний ресурс, економіку, освіту і культуру, охорону здоров’я та інше.

Нині коли наша українська держава йде до свого 25-річчя, серед найважливіших пріоритетів є національна самосвідомість, вивчення та збереження нашої культури, яка передавалась із покоління в покоління. 

Педагоги КПНЗ “ДОДЮК “Веснянка” ДОР” усвідомлюють це і ведуть активну роботу, торуючи разом з вихованцями шлях до духу українського народу, до збереження духовних скарбів та історії рідного регіону.

 

 

 

 

 

Заступник директора

з методичної роботи